Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nelze stát řídit jako firmu

A už vůbec nelze řídit zároveň stát i firmu. Proč? Protože zájmy státu a zájmy firmy jsou zcela protichůdné.

Stát chce maximalizovat příjem z daní. Firma se naopak snaží stát co nejvíce ošidit. Ať už legálně s pomocí daňových poradců a různých převodů peněz či majetku nebo nelegálně. Přitom hrana mezi tím, co je ještě legální a co už ne, je někdy tak úzká, že to nejsou schopni rozlišit ani daňoví specialisté.

 

Stát má zájem na tom, aby zaměstnanci měli co nejvyšší platy, protože to pro něj znamená nejen příjem na daních, ale především vítané peníze do zdravotnictví a na důchodový účet. Zároveň má stát zájem na tom, aby byla co nejnižší nezaměstnanost, protože to také znamená významnou úsporu státních výdajů.

Pro majitele firem jsou mzdy významnou nákladovou položkou, kterou se snaží minimalizovat, takže většinou vyplácejí pouze to, co musí. A zároveň chtějí mít zaměstnanců co nejméně – náklady státu na nezaměstnané žádného šéfa firmy nezajímají.

 

Ve firmě rozhoduje jeden nebo maximálně několik vlastníků a ti rozhodují o svém majetku. Samozřejmě i při rozhodování na úrovni státu je lákavé, a mnoho politiků tomu také podléhá, že i zde chtějí prosadit svou vůli a řídit stát pouze podle svých představ, ačkoliv majetek státu jim nepatří o nic víc, než všem ostatním občanům. Nejvíce vidět to je právě u politiků, kteří jsou ze své firmy zvyklí být neomezenými pány. Tyto politiky moc nezajímá, že by se jejich prostřednictvím měla prosazovat vůle většiny. 

 

A hlavně. Stát a firma mají zcela rozdílné cíle. Hlavním cílem firmy je zisk, hlavním cílem státu jsou spokojení občané. A tento hlavní cíl se skládá z mnoha dílčích cílů, které mají stejnou důležitost, protože pro každého je důležité něco jiného – pro jednoho prorodinná politika, pro jiného bezpečnost, pro dalšího vzdělání nebo sociální zabezpečení. Navíc v průběhu života se u každého jednotlivce tyto cíle mění. Proto jsou cíle firmy a státu neslučitelné. Snad až na jednu výjimku, kdy se shodují – aby se zbytečně neplýtvalo.

 

Uvedené paradoxy si můžeme ukázat na příkladu firmy Agrofert Andreje Babiše. Firma Agrofert má přibližně 35 tisíc zaměstnanců (údaj k roku 2013). Zisk firmy v roce 2014 činil 6,14 mld. Kč. Přitom zaměstnanci Agrofertu mají podle dostupných pramenů v průměru o cca 5 tisíc korun méně, než je průměrný plat v ČR. Dorovnání platu zaměstnanců firmy Agrofert na průměrnou úroveň by činilo přibližně 2,8 mld. Kč ročně (včetně zdravotního a sociálního pojištění). Pokud by se podnikatel Babiš rozhodl vzdát se necelé poloviny svého zisku a srovnal by plat svých zaměstnanců na celostátní průměr, získal by tím ministr financí Babiš na zdravotním a sociálním pojištění miliardu korun. Jako ministr financí by měl udělat všechno pro to, aby tuto miliardu do státní kasy získal. Jako majitel firmy to však zcela jistě dobrovolně neudělá, protože z firmy má příjmy tisíckrát vyšší, než jsou jeho příjmy od státu. Bližší košile, než kabát.

 

Jak potom ale může jako ministr financí ostatní zaměstnavatele tlačit k tomu, aby zvyšovali mzdy a naplňovali státní pokladnu?

Nemůže. Je totiž v absolutním střetu zájmů. Tak radši bude vymýšlet nesmysly typu kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb.

 

Samostatnou kapitolou jsou granty. Pokud má politik možnost ovlivnit, aby granty směřovaly do oblasti, ve které podniká jeho firma, tak to bezesporu udělá. A vůbec ho nezajímá, že v jiné oblasti by grantové peníze byly třeba mnohem potřebnější.

 

Je proto třeba mít se na pozoru před každým, kdo chce řídit stát jako firmu. Pokud se mu to má podařit, musí změnit principy, na kterých naše společnost funguje. A to je velmi, velmi nebezpečné.

Autor: Pavel Sobotka | čtvrtek 5.5.2016 19:32 | karma článku: 36,43 | přečteno: 2657x
  • Další články autora

Pavel Sobotka

EET už zvoní hrana? Po rozhodnutí Ústavního soudu ztratila pro finanční správu smysl.

Pomineme-li skutečnost, že zavedení EET bylo především povedeným marketingovým tahem, tak dalším cílem bylo získat detailní přehled o příjmech drobných podnikatelů. To však nyní padlo.

23.2.2018 v 17:10 | Karma: 44,65 | Přečteno: 9504x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Zvládnul by Andrej Babiš EET?

Tisková mluvčí Andreje Babiše řekla něco, co asi překvapí nejednoho z nás – pan Babiš prý neumí psát na počítači. Lze tak pochybovat, zda by sám zavedení EET zvládnul.

25.8.2017 v 16:44 | Karma: 34,65 | Přečteno: 1602x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Česká národní banka likviduje náš zlatý poklad.

Z hlediska svého vzniku se československý zlatý poklad stal jedním ze symbolů naší státnosti. Česká národní banka s tímto symbolem bez jakýchkoliv skrupulí kupčí – a ještě k tomu neuvěřitelně neprofesionálně.

7.7.2017 v 18:00 | Karma: 46,71 | Přečteno: 7993x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Hrátky s inflací aneb jak nás vláda a ČNB vodí za nos.

Taky se vám zdá, že v poslední době skoro všechno výrazně zdražuje (namátkou třeba nemovitostí, nájemné, ceny v restauracích, máslo, ovoce, zelenina) a přitom inflace dosahuje pouze nějakých dvou procent? Jak je to možné?

10.3.2017 v 18:10 | Karma: 47,64 | Přečteno: 14591x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sobotka

Co se těm venkovanům na EET pořád nelíbí?

S mými přáteli, kteří bydlí v Praze nebo v krajském městě, se shodneme téměř ve všem. Ohledně elektronické evidence tržeb však nikoliv.

3.2.2017 v 18:36 | Karma: 42,09 | Přečteno: 3635x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4325x
Absolvent VŠE v Praze. Ekonom. Dlouholetý ředitel pobočky Komerční banky v Náchodě a následně Okresní správy soc. zabezpečení v Náchodě. Nyní ekonom ve zdravotnictví. Místostarosta městyse Nový Hrádek.

Seznam rubrik