Jak dlouho nás ještě bude ČNB okrádat?

17. 06. 2016 17:40:34
V listopadu 2013 Česká národní banka zavedla měnové intervence, čímž pro české občany zdražila veškeré zboží z dovozu a také dovolené v zahraničí. Přetahuje tak z kapes českých občanů peníze na konta vývozců a zahraničních firem.

Důvodem těchto intervencí podle stále dokola omílané argumentace ČNB bylo zabránění deflaci a tím podpoření domácí poptávky. ČNB se prostě rozhodla, že za každou cenu udrží inflaci na jí stanovené hranici 2%. Jinak by podle ní hrozilo, že občané budou odkládat své nákupy a to by mohlo ohrozit další vývoj naší ekonomiky. Nechci zde opakovat důvody nesmyslnosti tohoto kroku ČNB, které jsem uvedl již ve svém článku Kdo v Česku ve skutečnosti vládne http://pavelsobotka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=495983. Pouze zdůrazním, že za dva a půl roku ČNB vynaložila na tento účel již 530 miliard korun. Tedy 530 miliard korun, které zbytečně vytiskla jenom proto, aby jimi znehodnotila národní měnu. A inflace ve výši 2% stejně nedocílila.

ČNB se přitom holedbá, že kdyby tento krok neučinila, nerostla by naše ekonomika takovým tempem jako dosud. Již ve výše uvedeném článku jsem na příkladu Polska ukázal, že to není pravda. Česká republika není žádným skanzenem uprostřed Evropy a mnohem více, než na intervencích ČNB, jsme závislí na tom, jak se vyvíjí celá evropská a světová ekonomika.

Přesto, že ČNB okrádá prostřednictvím intervencí své občany a inflace zůstala prakticky nulová, tržby obchodníků v maloobchodě vzrostly v roce 2015 o 6% a o stejnou výši vzrostly i ceny bytů. To znamená, že naprosto padly argumenty ČNB, že pokud nebude aspoň 2% inflace, budou se lidé bát utrácet a ekonomika bude stagnovat. Ale ČNB dělá, že to nevidí a intervence dál pokračují. Nebo se bojí, co se stane, pokud tyto měnové intervence ukončí?

Podle článku 98 Ústavy ČR a podle Zákona o ČNB je hlavním cílem činnosti ČNB péče o cenovou stabilitu. Naskýtá se proto otázka, zda by u nás bez měnových intervencí došlo k prudkému snížení cenové hladiny? Na uvedeném příkladu Polska, ale i podle zkušeností ze všech okolních států EU je vidět, že by k žádnému skokovému snížení cen nedošlo. Je tedy zjevné, že měnové intervence Česká národní banka vůbec dělat neměla. Snížení případné deflace o 1-2% nemůže být důvodem k okrádání občanů vlastního státu. Ale členové bankovní rady nejsou nikomu odpovědni, tak si dělají, co chtějí, a nikdo na ně nemůže. Jak je to vůbec možné?

Velkou chybou je, že nikdo z kompetentních členů vlády se k této záležitosti nevyjadřuje. Některým ministrům, kteří by měli nejhlasitěji křičet, že takto to dál nejde, intervence totiž vyhovují – příkladem budiž ministr financí Babiš, jehož firma Agrofert na měnových intervencích České národní banky vydělává přibližně 7 miliard korun ročně. Není to přímo ukázkový střet zájmů? A předseda vlády si dosah měnových intervencí zřejmě vůbec neuvědomuje nebo nechce vypadat, že zasahuje do kompetencí ČNB.

Jak dlouho tedy ještě ČNB hodlá prostřednictvím umělého udržování vysokého kurzu koruny okrádat občany České republiky a zároveň pomáhat růstu zisků největších vývozců – především automobilek, RWE a Agrofertu? Jak dlouho ještě bude podporovat vývoz stovek miliard korun zisků do ciziny? Není už konečně na čase důrazně říci dost a co nejdříve upravit zákon o ČNB, aby se podobná svévole členů bankovní rady nemohla v budoucnu opakovat?

Autor: Pavel Sobotka | pátek 17.6.2016 17:40 | karma článku: 46.69 | přečteno: 9668x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 588 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.65 | Přečteno: 894 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4325

Absolvent VŠE v Praze. Ekonom. Dlouholetý ředitel pobočky Komerční banky v Náchodě a následně Okresní správy soc. zabezpečení v Náchodě. Nyní ekonom ve zdravotnictví. Místostarosta městyse Nový Hrádek.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...